ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA PUKLICE

Týdenní příprava - Moje nejmilejší knížkaVážení rodiče, milé děti,

březen je měsíc knihy. Kdybychom byli ve školce, navštívili bychom knihovnu, která sídlí v budově mateřské školy. Přesto i doma můžeme tento týden strávit s oblíbenými hrdiny našich pohádkových knih. Můžeme si prohlédnout domácí knihovny a zjistit, jaké poklady skrývají. Děti určitě zaujme, zda jsou některé pohádkové knihy ještě po nás anebo zda se tam najdou naši hrdinové dětských let. Já tu vidím třeba Gabru a Málinku, ale klasikou bývá Špalíček pohádek, Ferda mravenec, klasické pohádky od K. J. Erbena nebo B. Němcové a zcela jistě si vybavím červený obal knihy Krása nesmírná. Vzpomínáte na své dětství a jak Vám rodiče či prarodiče četli? Pojďme to ukázat dětem :)

Přehled námětů naleznete v přehledu: Bublinky.

 

Tři úkoly pro předškoláky, které nám donesou do školky:

PL - rozvoj zrakové percepce. Zadání je napsáno na pracovním listu. I před vymalováním obrázků si procvičíme prstíky a sledujeme správný úchop dítěte. Důležitější než nepřetahovat, je netlačit :)

PL - předmatematická gramotnost. Až tento pracovní list vyplníte, vytáhněte kostky a zkuste stavět hrady a zámky. Nejprve třeba z 5 kostek. Rodič postaví hrad a dítě zkusí postavit podle něj ten stejný. Můžete pak přidávat počet kostek anebo si role prostřídat.

Obrázek " Můj oblíbený pohádkový hrdina". Dejte dětem papír ve formátu A4 a pastelky. Prvně si povídejte o hrdinovi z jeho oblíbené knihy. Jak vypadá? Jak se jmenuje? Jaké má vlastnosti? Oslovte dítě, aby Vám popsalo části těla jeho hrdiny. A pak ho nechte malovat. Pobídněte jej, aby zkusilo pokreslit co nejvíce papíru (pozadí, tráva, slunce, domeček, dopravní prostředek apod.) Do kresby by se dětem nemělo zasahovat. Měla by to být jeho volná tvorba.

 

A činnosti doplňkové:

Návod na výrobu papíru.

Hra na rozvoj sluchové percepce:

Na jaké písmenko začíná slovo...?

Ať jsi holka nebo kluk,
zbystři oči, napni sluch
Po domě se rychle projdi,
co začíná na ... najdi.
Děti doma hledají předměty začínající na dané písmenko.

Operetka Červená Karkulka:

Tip na pohybovou aktivituMíčová školka.

A encyklopedie KostičkyKnížka.

Děti by před vstupem do základní školy měly zvládnout převyprávět jednoduché pohádky. Ráda používám obrázky dějové posloupnosti. Třeba i Vám doma pomohou:

Hrnečku, vař!

O perníkové chaloupce.

Červená Karkulka.

O Budulínkovi.

Koblížek.

Smolíček pacholíček.

O řepě.

O třech prasátkách.

 

Zavření mateřské školy je plánované do konce tohoto týdne. Nemáme žádné další informace. Stejně jako vy se vše dozvídáme z médií. Sama vím, jak je to náročné a jak dětem školka chybí. I moje nejmladší dcera ráno při vzbuzení místo pozdravu dobrého rána říká: "A už jdeme do školky?"

Moc všechny děti zdravíme.

L. Doležalová, vedoucí učitelka MŠ

 

 


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů