Záchranná stanice Pavlov - 1. - 3. ročník

Dne 21. 11. zažili žáci 1. - 3. ročníku netradiční setkání. Mnozí vůbec poprvé spatřili na vlastní oči netopýra.

Velmi zaujatě poslouchali povídání odbornice ze Záchranné stanice Pavlov, díky kterému se dozvěděli spoustu

zajímavých informací o netopýrech.

Postřehy žáků třetího ročníku:

• Netopýří samice má pouze 1 mládě ročně.
  • Mláďata se slétnou k sobě a poletují. Každá netopýří maminka si poté své mládě opět najde.
  • V ČR máme 26 druhů netopýrů.
  • Netopýři jsou velmi vzácní.
  • Netopýři létají ve tmě.
  • Je pro ně typické rychlé cvakání ústy. Když se přiblíží k hmyzu, cvakání se zrychluje.
  • Cvakání = zvukové vlny.
  • Výkaly netopýrů jsou velmi vzácné hnojivo, říká se jim guano.
  • Lidé chodili do jeskyní, které obývali netopýři, aby si  nasbírali guano. Měli s sebou louče, aby se ve tmě lépe orientovali. Ale netopýrům vadil kouř, proto vymírali.
  • Objevila se netopýří nemoc, která způsobovala bílý flíček na nose. Jedná se o smrtelnou nemoc, tzn. "nemoc bílého nosu".
  • Když se zatepluje starší dům, je potřeba prohledat skuliny a půdy, zda tam nežijí netopýři. Často si zalézají do skulin ve starých zdivech a při jejich zacelování v nich zůstávají a umírají.
  • Existují netopýři, kteří si pochutnávají na ovoci (mango, banán). Lidé plody chrání tak, že každý zvlášť zabalí do pytlíčku.
  • Mládě netopýra se chytne drápky (protože samo ještě neumí létat) své maminky a ta letí hledat potravu. Když je mládě starší, tak už zůstává na místě, které obývá, a matka létá pro potravu sama.
  • Existují i druhy netopýrů, které v noci svítí.
  • Když netopýr vykonává potřebu, mírně se nakloní a vystrčí zadeček, aby se nepomočil.
  • Netopýr používá ECHOLOKACI = odraz zvukových vln.
  • Zvukové vlny jsou silné, ale my je neslyšíme. Nemáme na to uzpůsobené uši.
  • Netopýr loví hmyz. Když požírá žížalu, nespěchá. Ale komára za letu spořádá rychle, protože potřebuje kvůli orientaci opět co nejdříve začít cvakat ústy.
  • V Mexiku žije nejvíce netopýrů.
  • Jeden druh se jmenuje "upír rudý". Nesaje krev. Pouze např. krávu kousne a poté líže krev, která vytéká. V ústech má látku, která zabraňuje srážení krevních destiček, proto se rána zvířeti necelí a netopýr se může nasytit.

Lucie Fišerová

IMG_20191121_100537.jpg