Páťáci na Sasově

Na návštěvě v integračním centru v Sasově aneb „Páťáci si zkusili, jaké je to být autistou“

V úterý 12. 11. 2019 navštívili žáci páté třídy integrační centrum v Sasově. Obětaví pracovníci a dobrovolníci zde poskytují podporu a služby rodinám dětí s autismem. Během tříhodinového programu jsme si užili zajímavé aktivity a také téměř hororovou situaci, ale pěkně popořádku….

Po promítnutí krátké prezentace o všem, co integrační centrum nabízí, se slečny Kateřina Pudilová a Andrea Dvořáková zeptaly dětí na to, co ví o autismu.  V našem kolektivu máme s autismem Toníka, proto děti samy popsaly vlastní zkušenosti, jak se autismus může projevovat. Kateřina a Andrea nám potom vysvětlily vše okolo autismu i to, oč to mají děti s autismem v životě mnohem těžší a jak moc potřebují naši stálou pomoc.

Potom ale přišlo něco nečekaného! Ocitli jsme se v temné místnosti, kde hlasitě hrála hudba, ozývalo se cinkání, nepříjemný šramot a divoce blikala světla.   Čekali jsme návštěvu čerta, ale místo toho se před námi objevily tečky a čárky. V této chvíli se ukázalo, že v naší páté třídě máme nebojácné a také bystré děti. Na stěnách místnosti odhalili nejlepší žákyně a žáci klíč k převedení znaků v morseovce a vzápětí také již prováděli zašifrovaný zadaný pokyn: „Zuj si pravou ponožku“.    Po vrácení se zpět do reality nás čekalo další překvapení. Hororová scéna nebyla připravena jen pro zpestření programu, ale ukázala nám, jak se cítí autistické dítě v novém neznámém prostření. Andrea s Kateřinou nám představily desatero, jak pomáhat třeba našemu Toníkovi v jeho každodenním životě.

Po malém dobrodružství jsme si prohlédli vše, co má středisko ke své činnosti k dispozici. Všem se moc líbila pěkně vybavená tělocvična, nejvíce asi bazének s barevnými plastovými míčky. V kompletně zařízené kuchyni se dospívající autisté učí, jak se o sebe dobře postarat a připravit něco dobrého i pro své blízké. Nejen klienti centra, ale také každý z nás rád vyrobí drobnost pro radost sobě nebo druhým. Naši expedici do integrovaného centra v Sasově jsme zakončili v keramické dílně, kde si děti uhnětly z hlíny kočičku, panáčka a další výtvory.

Na závěr Lukáš za nás všechny poděkoval Katce a Andrejce za zajímavý program a pozval na oplátku obě slečny do naší školy na vánoční jarmark. Těšíme se už teď na jejich návštěvu a také na naše vypálené keramické drobnosti.

Renata Seidlová

IMG_20191112_085427.jpg